Wiele razy w swoim życiu miałam okazję usłyszeć jak bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Pierwsze kilka sekund determinuje jak będziemy odbierać drugą osobę. Jest to coś, co w przyszłości trudno będzie powtórzyć. Można mówić co najwyżej o drugim wrażeniu, lecz nie będzie ono już tak spektakularne.

Mówiąc o pierwszym wrażeniu, pewnie wielu z was pomyślało o wyglądzie. Mawiają: „jak cię widzą, tak cię piszą”.  Wiele osób uważa, że wizerunek ma bardzo istotne znaczenie w obecnych czasach. Nasza kultura i media promują perfekcyjny wygląd. W telewizji oraz w prasie widzimy idealnie umalowane modelki. W Internecie mnóstwo porad na temat tego jak dbać o siebie. Ostatnio bardzo modne stało się również zdrowe odżywianie i bycie fit, aby mieć wymarzoną sylwetkę

pierwsze wrażenie

Czy mając odpowiednią prezencję możemy w życiu osiągnąć więcej? 

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Spotyka się dwóch studentów na ustnym egzaminie z historii. Student X ma dużą wiedzę. Poświęcił mnóstwo czasu aby świetnie opanować materiał i zdać egzamin na najwyższą ocenę. Student Y nie jest zbytnio zainteresowany swoją edukacją. Uczy się tak aby zdać wszystkie przedmioty bez większego wysiłku. Jest mu obojętne jaką otrzyma ocenę. Na egzamin student X przychodzi z rozczochranymi włosami, w luźnym dresie i adidasach. Zaś student Y ma nienaganną fryzurę , jest wyperfumowany i ubrany w elegancki garnitur.

Jak myślicie, co można o nich powiedzieć? Który z nich zrobi lepsze pierwsze wrażenie na egzaminatorze?

Zapewne profesor jak i niektórzy z Was obstawiają, że Y będzie lepiej odebrany. Schludny, a zarazem elegancki wygląd sprawia, że Y jest postrzegany jako osoba pilna, której zależy na zdanym egzaminie. Może to świadczyć, że na pewno ma sporą wiedzę. Zaniedbany wygląd X sugeruje, że prawdopodobnie ma on także lekceważące podejście do nauki i ograniczony zasób wiedzy.

Czy zatem samym wyglądem można zapewnić sobie świetnie zdany egzamin jak również inne profity w życiu?! Nie 🙂 To by było zbyt proste.  W powyższym przypadku wcale nie będzie tak, że X nie zda egzaminu, a Y dzięki dobremu uczesaniu otrzyma najwyższą ocenę. Faktycznie X będzie musiał się wykazać swoją wiedzą, którą zresztą i tak posiada, aby uzyskać ocenę bardzo dobrą. A student Y mimo tego, że prezentuje się fantastycznie i robi świetne wrażenie, to brak jego wiedzy spowoduje otrzymanie niskiej oceny. To tylko jeden z przykładów sytuacji, w których można zaobserwować jak mocno wygląd wpływa na odbiór drugiej osoby. Takie samo zjawisko może mieć miejsce podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub randki.

pierwsze wrażenie

W książce pt. Psychologia Społeczna1  jest przytoczone badanie Elaine Walster na temat wyglądu.  Badanie to polegało na dobieraniu losowych par na randkę w ciemno, która miała się odbyć podczas zabawy tanecznej zorganizowanej na inaugurację roku akademickiego. Wszyscy uczestnicy przeszli sporo testów osobowościowych, aczkolwiek pary zostały tworzone w sposób zupełnie losowy. Po paru godzinach wspólnych rozmów i tańców studenci musieli ocenić partnerów i zdecydować czy będą chcieli spotkać się ponownie. Wśród wielu cech takich jak inteligencja, szczerość lub wrażliwość najważniejszą cechą okazała się atrakcyjność fizyczna.

Badanie potwierdziło jak bardzo ludzie zwracają uwagę na pierwsze wrażenie podczas poznawania drugiej osoby.  Jak zatem atrakcyjność fizyczna wpływa na późniejszy rozwój relacji? W dalszej części książki pt. Psychologia Społeczna opisane są badania, które potwierdziły, iż na początkowych etapach znajomości wygląd jest jednym z ważniejszych czynników, lecz wraz z rozwojem relacji atrakcyjność fizyczna schodzi na dalszy plan.

Czy powinniśmy przykładać wagę do naszej prezencji?

To jaką relację będziemy mieć z daną osobą, jakim będziemy pracownikiem oraz to czy odniesiemy w życiu sukces zależy od wielu innych czynników.  Wygląd jest tylko opakowaniem, który może bardzo zachęcić do kupna produktu. Jeśli jednak zawartość będzie kiepskiej jakości, to nawet najlepszy marketing nie pomoże. Tak samo z naszą prezencją. Możemy robić najlepsze wrażenie na innych, świetnie się prezentować, lecz to jacy naprawdę jesteśmy jest dużo bardziej złożone. 

Zawsze warto jest dbać o siebie. Warto jest ubierać się schludnie, odpowiednio do okazji oraz starać prezentować się jak najlepiej. To może pomóc  na początkowych etapach znajomości lub na rozmowie kwalifikacyjnej. Aczkolwiek powinniśmy zdawać sobie sprawę, że jest coś więcej. Tym czymś więcej jest nasze wnętrze. To kim jesteśmy, co potrafimy i do czego dążymy. Nasza tożsamość to dłuższy temat na kolejną notkę, która w niedalekiej przyszłości się pojawi.

A Wy jakie macie zdanie na ten temat ? Czy pierwsze wrażenie jest ważne? Czy może jednak wcale nie ma znaczenia? Czekam na Wasze opinie.

Trzymajcie się!

1 Elliot Aronson, Robin M. Akert, Timothy D. Wilson: Psychologia społeczna