Witajcie!

Jak Wam mija styczeń? Aktywnie spędzacie czas poświęcając go swoim pasjom czy może zastanawiacie się jak go dobrze spożytkować? Nie wiem jak Wy, ale ja średnio przepadam za zimą. Dzień jest zbyt krótki, wieczory długie, a na dworze bardzo zimno. Brak słońca nie wpływa na mnie motywująco do działania, ale trzeba przecież jakoś zorganizować sobie czas.

Poniżej znajdziecie 15 pomysłów na to co można robić w długie zimowe wieczory. Kolejność jest przypadkowa.

1. Zrobić porządki w szafach.

W ciągu dnia zazwyczaj brakuje nam na to czasu. Jesteśmy zabiegani do tego stopnia, że porządki nieustannie odkładany na później. Zimowy wieczór to idealna okazja aby przeprowadzić remanent w szafie. Pewnie nie raz jeszcze zdziwicie się ile fajnych, rzadko noszonych ubrań posiadacie.

2. Rozpocząć naukę nowego języka obcego.

Ile razy myśleliśmy sobie „fajnie byłoby nauczyć się np. hiszpańskiego”? Teraz możemy to zrobić. Obecnie mamy sporo możliwości do nauki w domu. W Internecie znajdziemy platformy, na których możemy rozpocząć naukę języka online. Ćwiczenia zajmują około 20 minut dziennie. Nie jest to dużo, więc z pewnością każdy znajdzie na to czas. Satysfakcja po opanowaniu materiału gwarantowana! Jeśli tylko kiedyś myśleliście o nauce nowego języka, to zróbcie to właśnie teraz!

3. Zabawa z kolorowankami.

Ostatnio bardzo modne stały się tzw. kolorowanki dla dorosłych. Jest to nowy sposób na odstresowanie się, na zebranie myśli i na relaks. Kolorowanki dla dorosłych różnią się od tych standardowych dla dzieci tym, że są bardziej rozbudowane i szczegółowe. Dzięki temu osoba korzystająca z nich, musi cały czas być skupiona, co wpływa na oczyszczenie umysłu ze zbędnych myśli. Można je kupić np. w księgarniach, supermarketach.

4. Zacząć naukę przemawiania.

Pewnie nie jeden z nas, na samą myśl o wystąpieniu publicznym ma skurcze w żołądku i odczuwa ogromny stres. Zima to idealna okazja aby poprawić tę umiejętność. Wystarczy wymyślić/ przypomnieć sobie kilka historyjek (strasznych, zabawnych, wzruszających, z zaskakującym zakończeniem itd.) i opowiadać do lustra z jak największymi emocjami. Inną alternatywą jest nagrywanie swojej wypowiedzi np. na telefon. W ten sposób mamy możliwość ocenić się, zobaczyć jaką przyjmujemy postawę podczas wypowiedzi, czy nadmiernie nie gestykulujemy, czy mówimy rzeczowo, płynnie, itp., spojrzeć na siebie oczami innych ludzi. Obie techniki sama sprawdziłam. Przygotowując się do obrony pracy licencjackiej, kilka razy przemawiałam do lustra i nagrywałam się na telefon. Bardzo mi to w efekcie pomogło. Moja wypowiedź na obronie pracy była rzeczowa, płynna, a przez to i mniej stresująca dla mnie.

5. Spisać swoje marzenia na kartce.

Spisanie marzeń pomaga spojrzeć na nie jako cel do zrealizowania. Za jakiś czas z przyjemnością sięgniemy po tę kartkę, skreślając kolejne marzenie z listy jako „zrealizowane”.

6. Przeczytać interesującą książkę.

Powieści są super, odstresowują i pozwalają na chwilę przenieść się w inny świat. Czytanie poradników pomaga nam natomiast zgłębić wiedzę z konkretnej dziedziny i pozwala nauczyć się czegoś nowego. To na pewno pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie, także zachęcam gorąco do czytania różnych wartościowych książek!

7. Spędzić czas z Bogiem.

Można to zrobić poprzez modlitwę i studiowanie Słowa Bożego. W ciągłym zabieganiu, bardzo trudno o chwilę wyciszenia. Zimowe wieczory sprzyjają głębszym refleksjom. Jeśli nie wiesz czy wierzysz w Boga i masz dużo pytań, to może teraz jest ten czas aby się nad tym zastanowić?

8. Zacząć uprawiać sport.

Sport powoduje wydzielenie endorfin, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Ponadto wysiłek fizyczny zmniejsza poziom stresu oraz pozwala zyskać ładną figurę. Obecnie mamy bardzo dużo możliwości aby dbać o kondycje fizyczną. Można na przykład wybrać się na siłownie albo na przejażdżkę rowerową (gorąco polecam nawet w zimowe wieczory!) lub pojeździć na łyżwach.  Zatem do dzieła!

9. Nauczyć się piec chleb.

Wszyscy wiemy jak smaczny jest chlebek domowej roboty, więc dlaczego nie spróbować upiec samemu? Na pewno zapewni to dużą satysfakcję, a także przepyszne śniadanie. 😉

10. Zaprosić znajomych na wieczór gier planszowych.

Stanowią one pewną alternatywę dla telewizji i komputerów. Uczą nowych ciekawych rzeczy, pozwalają kreatywnie spędzać czas rozwijając wyobraźnię i integrując uczestników. Obecnie mamy bardzo duży wybór gier planszowych m.in.: słowne, ekonomiczne, historyczne, przygodowe, karciane itd. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

11. Zrobić listę filmów, które zawsze chciało się obejrzeć, a następnie spędzić miło czas przy wieczornym seansie filmowym.

12. Obejrzeć stare fotografie.

Czasami miło jest powspominać stare dobre czasy z kubkiem gorącej herbaty i albumem ze zdjęciami. Zima sprzyja właśnie takim chwilom refleksji. Do dzieła!

13. Zastanowić się, co ostatnio było odkładane na później i zrobić to.

14. Zadzwonić do osoby, z którą dawno się nie rozmawiało.

Relacje to jedna z najważniejszych rzeczy w naszym życiu. Warto o nie dbać i pielęgnować. Czasami podczas natłoku zajęć, łatwo można je zaniedbać. Teraz jest idealna okazja aby to zmienić!

15. Miejsce na Wasze propozycje.