Jak zarządzać swoim czasem? Jak go odpowiednio rozplanować kiedy natłok obowiązków nas przerasta? Wielu ludzi zadaje sobie podobne pytania. Zarządzanie czasem to jedna z ważniejszych umiejętności w naszym życiu. Właściwa organizacja pozwala na efektywną realizację zadań, zaś nieumiejętne planowanie powoduje nieustanne zabieganie oraz stres. Parę tygodni temu poznałam technikę tzw. Pomodoro- autorstwa Francesco Cirillo. Technika ta pozwala efektywnie zarządzać nie tylko naszym czasem, ale również naszą uwagą skupiając ją na wykonaniu konkretnego zadania. Nazwa Pomodoro pochodzi od kuchennego timera w kształcie pomidora.

Na czym ona polega?

Ideą Pomodoro jest intensywna praca przez 25 minut tzw. „pomodoro” przeplatana 5 minutowymi przerwami. Po 4 cyklu następuje dłuższa przerwa. Zazwyczaj jedno zadanie przypada na jedno „pomodoro”. Jeśli jednak praca wymaga większej ilości czasu, można czynność rozłożyć na kilka cykli.

pomodoro

Źródło: Wikipedia

Jak wykorzystać Pomodoro w praktyce?

1. Stwórz listę zadań do zrobienia, ułożonych według stopnia ważności.

Jest to bardzo istotne, ponieważ rozpoczynając pracę od najważniejszych/ najpilniejszych zadań, po ich wykonaniu odczujesz satysfakcje, że najtrudniejsza część jest już za Tobą.

2. Ustaw minutnik na 25 minut.

Możesz skorzystać z budzika, aplikacji w telefonie, bądź timera kuchennego.

3. Pracuj nad zadaniem dopóki minutnik nie zadzwoni.

Ważne, aby w pełni skoncentrować się tylko na danej czynności. Warto wyciszyć telefon, wyłączyć Facebooka. Nie pozwól, aby cokolwiek Cię rozpraszało. Jest to czas, który należy maksymalnie wykorzystać.

4. Zrób 5 minut przerwy.

W tym czasie możesz np. napić się wody, przejść się po pokoju lub po gimnastykować się. Nasz umysł potrzebuje chwili odpoczynku, dlatego bardzo ważne jest aby nie pomijać tego punktu!

pomodoro

5. Po czwartym cyklu Pomodoro zrób dłuższą np. 30 minutową przerwę.

Po intensywnej pracy należy się odpoczynek. Możesz w tym czasie np. wypić herbatę, porozmawiać z kimś, sprawdzić e-maile albo pójść na krótki spacer.

Dlaczego warto korzystać z Pomodoro?

  • krótki cykl pracy sprzyja lepszej koncentracji – mamy świadomość tego, że musimy intensywnie pracować jedynie przez 25 minut, po czym następuje przerwa
  • ułatwia zmotywowanie się do samej pracy i jej rozpoczęcie
  • eliminujemy rozpraszacze – łatwiej jest z nich zrezygnować mając świadomość, że za 25 minut znów do nich wrócimy
  • duża ilość przerw pozwala na odświeżenie umysłu, oderwanie się na chwilę od realizowanego tematu

Moje doświadczenia                                                                                                                       

Technika Pomodoro bardzo pomogła mi w organizacji czasu. Korzystałam z niej m.in. podczas pisania pracy licencjackiej. Blok krótkich cyklów pozwolił mi maksymalnie koncentrować się na pracy, a „5 minutówki” między „pomodoro” – odświeżyć umysł. Uświadomiłam sobie również ile czasu niepotrzebnie tracimy przy wykonywaniu danego zadania w towarzystwie tzw. „rozpraszaczy czasu”.

Słyszeliście kiedyś o Pomodoro? Co sądzicie o tej technice?

Trzymajcie się!