Witajcie !

Dzisiaj obchodzę dwudzieste trzecie urodziny. Czas płynie bardzo szybko. Jeszcze pamiętam jak kończyłam osiemnaście lat. Czuje się jakby to było wczoraj. Z tego powodu postanowiłam podzielić się z Wami 23 najważniejszymi rzeczami, których nauczyłam się w swoim krótkim życiu.  Są to spostrzeżenia z różnych dziedzin życia. Jesteście gotowi ? Zapraszam do czytania !

1. Żyć chwilą

Zbyt często skupiamy się na tym co było (rozpamiętujemy różne sytuacje, zastanawiamy się co mogliśmy zrobić lepiej) lub snujemy bardzo odległe wizje naszej przyszłości. Warto pamiętać, że życie toczy się „tu i teraz”. Z przeszłości powinniśmy wyciągnąć lekcje, w mądry sposób planować przyszłość zaś żyć chwilą obecną.

2. Nie porównywać się z innymi

Każdy jest inny. Jesteśmy niepowtarzalni i jedyni w swoim rodzaju.  Już nigdy więcej nie będzie takiego drugiego Jana Kowalskiego. 😉 Zamiast porównywać się z innymi polecam bycie najlepszą wersją samego siebie. Warto zastanowić się nad tym jakie mamy zalety i rozwijać je oraz jakie mamy wady aby starać się je zniwelować. Podkreślajmy to co w nas najlepsze!

3. Brać odpowiedzialność za swoje życie

Często zdarza się tak, że zrzucamy odpowiedzialność na inne osoby i okoliczności za nasze życie. Fakt, nie nad wszystkim panujemy, są sytuacje które są poza naszym zasięgiem lecz mamy wpływ na to jak na nie zareagujemy. Od nas zależy czy będziemy się użalać nad sobą, czy weźmiemy odpowiedzialność za nasze życie i będziemy próbować coś w nim zmienić.

odpowiedzialnosc

4. Znaleźć pasje

Posiadanie hobby nadaje naszemu życiu kolorów. Sprawia, że każdy dzień jest bardziej radosny i możemy oderwać się od codziennych obowiązków. Ponadto mamy okazję poznać wspaniałych ludzi, którzy podzielają nasze zainteresowania.

5. Pozbyć się oczekiwań wobec innych

Żyjąc bez oczekiwań, będziemy cieszyć się każdą relacją, taką jaka jest i doceniać to co inni ludzie nam dają. Nie będziemy liczyć na to, że inni będą zachowywać się w taki sposób jaki my chcemy. Człowiek ma wolną wolę, nie można zmuszać kogoś do robienia czegoś wbrew jego woli. Ponadto nauczyłam się, że nie mając oczekiwań unikniemy rozczarowań.

6. Spełniać marzenia

Tego nie muszę chyba tłumaczyć. 😉

7. Być sobą i iść pod prąd

Bycie sobą wymaga odwagi, aby żyć zgodnie ze swoimi zasadami. W życiu często będzie tak, że to co robimy nie wszystkim będzie się podobało. Warto jest mieć odwagę aby wobec oczekiwań innych pozostać sobą.

fale

 8. Być wdzięczną za każdy dzień

Warto cieszyć się z tego co mamy, nawet z tych najdrobniejszych rzeczy. Na pewno znajdzie się choć jedna rzecz za którą możemy dziękować. Wdzięczność zmienia nasze nastawienie, sprawia że jesteśmy szczęśliwi tu i teraz. Wielu ludzi myśli sobie „ jeśli kupię nowy samochód ( albo coś innego) to będę szczęśliwy”. Prawda jest taka, że jeśli nie potrafimy odnaleźć szczęścia teraz, trudno nam będzie je odnaleźć później.

9. Mieć świadomość, że 90% rzeczy, których się boimy nigdy się nie wydarzy

Często w głowie tworzymy różne scenariusze. Zastanawiamy się co będzie jeśli wydarzy się To, To i Tamto. Warto mieć świadomość, że około 90% rzeczy, których najbardziej się obawiamy nigdy nie będzie mieć miejsca.

10. Ponosić ryzyko

Wiele razy słyszałam zdanie „kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa”. Chcąc coś zdobyć musimy liczyć się z tym,  że możemy również coś stracić. Nigdy nie mamy 100% pewności, że nasz plan się powiedzie, lecz jeśli nie zaryzykujemy to nic się w naszym życiu nie zmieni.

ryzyko

11. Nie przejmować się opinią innych

Ludzie zawsze będą nas oceniać i nie zawsze może nam się to podobać. Nigdy nie będzie tak, że każdy nas polubi i spełnimy wszystkich oczekiwania, więc nie warto się tym przejmować.  Sporo pisałam na ten temat TU

12. Mieć szacunek do samego siebie

Szacunek do samego siebie to nic innego jak poczucie własnej wartości. To życie zgodnie ze swoimi zasadami, nie uleganie presji otoczenia. To świadomość, że z natury nie ma ludzi lepszych i gorszych. Każdy rodzi się z taką samą wartością w oczach Boga.

13. Starać się planować każdy dzień

Planowanie pomogło mi nie tracić czasu na niepotrzebne czynności. Kiedy wiem co mam do zrobienia w danym dniu – zajmuję się tylko tym. Jeśli nie mam ułożonego planu działania –  zajmuje się czymkolwiek, co nie zawsze jest to pożyteczne.

planowanie

14. Przebaczać sobie i innym

Przebaczanie daje nam olbrzymią wolność. Nie karmimy się nienawiścią do drugiej osoby, przeszłość zostawiamy za sobą aby móc na nowo żyć. Pewna osoba powiedziała kiedyś bardzo mądre zdanie „brak przebaczenia to jak picie trucizny z nadzieją, że ta druga osoba się otruje”.

15. Mieć świadomość, że porażki nie są złe

Warto pamiętać, że popełnianie błędów jest całkowicie normalne. Nikt nie urodził się idealny. Nawet osoby, które odniosły sukces wcześniej zaliczyły sporo porażek.

16. Zastanowić się czy jest coś więcej

Głęboko wierzę w to, że życie tu na Ziemi się nie kończy, jest coś więcej. Kiedyś i tak wszyscy umrzemy tylko pytanie co dalej. Wiem, że to w co wierzymy i to jak będziemy żyli będzie miało swoje konsekwencje. Może więc warto nad tym się zastanowić? Ja pomimo tego, że wiele osób może się ze mną nie zgodzić, wierzę w autentyczność Biblii. Wierzę w to co jest w niej napisane jest prawdziwe i dzięki niej możemy poznać Boga.

bóg

17. Zdobywać wiedzę – czytać książki

O tym pisałam między innymi TU. Co do wiedzy to mam na myśli nie taką, którą zdobywamy w szkole. Warto uczyć się tego co nas pasjonuje, tego w czym będziemy dobrzy. Nikt nam tego nie zabierze, a kto wie kiedy nadarzy się okazja aby ją wykorzystać?

18. „Kuć żelazo póki gorące”

Często zastanawiamy się, czy to jest właściwy moment, czy warto coś zmienić, a może jeszcze poczekać. Z doświadczenia wiem, że niektóre świetne okazje mogą się już nie powtórzyć więc jeśli taka okazja nadarza się w życiu, nie warto jej odkładać na później.

19. Nauczyć się mówić „nie”

Zauważyłam, że obecnie wielu ludzi utożsamia bycie asertywnym z byciem niemiłym, a to nie prawda. Nie musimy zawsze godzić się na to czego ktoś od nas oczekuje.  Mówiąc zawsze „tak” możemy po pewnym czasie odczuć, że jesteśmy wykorzystywani. Musimy rozsądzić czy aby na pewno chcemy pomóc komuś, coś zrobić z własnej woli , czy robimy to tylko dlatego, że nie potrafimy odmówić?

20. Zdać sobie sprawę, że nasze myśli niekoniecznie muszą być prawdziwe

Kiedy sprawy układają się nie po naszej myśli, zastanawiamy się dlaczego tak jest. W głowie kotłują się myśli : „wyszłam na idiotkę!”, „on mnie na pewno nie polubił”, „pewnie uważa, że jestem głupia”. Halo!!! Ale przecież to tylko Twoje myśli! Zbyt często wyciągamy pochopne wnioski na podstawie jednej sytuacji. Kto powiedział, że ta druga osoba odbiera nas w ten sposób ? Czy umiesz czytać jej w myślach? Czy jesteś w 100% przekonany, że Twoje myślenie jest słuszne?

21. Otaczać się wartościowymi ludźmi

Pewien pastor kiedyś powiedział ciekawe zdanie „jesteś średnią z 5 najbliższych osób, którymi się otaczasz”. Ludzie mają ogromny wpływ na nasze życie, od każdej osoby czegoś uczymy się. Mogą to być zarówno dobre jak i złe cechy. Nie bez powodu powstało przysłowie „z kim przystajesz – takim się stajesz”. Mając tego świadomość warto otaczać się wartościowymi osobami ;).

przyjaciele

22. Być świadomą konsekwencji każdej decyzji

Każdego dnia podejmujemy wiele decyzji. Począwszy od tego co zjemy na śniadanie, a skończywszy na tym czy np. zmienić pracę. Każda, nawet ta najdrobniejsza decyzja niesie za sobą konsekwencje. Niektóre będą widoczne od razu (nie przyjdę na zajęcia – dostanę nieobecność) inne zaś pojawią się z czasem (np. ciągłe jedzenie słodyczy za jakiś czas spowoduje przybraniem na wadze).

23. Być wytrwałą

Sukces nie przychodzi łatwo. W każdej dziedzinie życia mogą pojawić się trudności, na studiach, w pracy lub w relacjach międzyludzkich . Warto jest mieć tego świadomość i konsekwentnie dążyć do celu.

Tego nauczyłam się przez 23 lata życia. Co sądzicie o tym?

Trzymajcie się! 🙂