Ostatnimi czasy rozwój osobisty jest bardzo na topie. Coraz więcej jest osób głoszących różne motywacyjne hasła. Kojarzy mi się to z jakimś wielkim przebudzeniem. Nagle ktoś uświadamia sobie jaki ma niesamowity potencjał i może wszystko, a następnie dzieli się tym z innymi ludźmi. Brzmi to fajnie, w końcu mamy XXI wiek i być może jesteśmy w stanie polepszyć jakość naszego życia w porównaniu do osób żyjących setki lat temu.

Duża dawka motywacji

Gdy byłam w liceum bardzo interesowało mnie to zagadnienie. Słuchałam różnych wykładów oraz czytałam sporo książek na temat rozwoju. Wydawało mi się, że złapałam byka za rogi i od teraz moje życie będzie wyglądało inaczej. Będę zarabiała mnóstwo pieniędzy, miała wspaniałe relacje z innymi oraz dużą pewność siebie, która mi w tym pomoże. Ten etap trwał parę miesięcy. Później na długi czas zrezygnowałam z rozwoju osobistego. Zaprzestałam czytania czegokolwiek na ten temat. Skupiłam się na maturze, a temat rozwoju poszedł w odstawkę. Wróciłam do niego 1,5 roku temu z zupełnie nowymi spostrzeżeniami i wnioskami, którymi dziś się z Wami podzielę.  

Po pierwsze, jak już wcześniej wspomniałam, bardzo wielu ludzi powtarza innym jacy są niesamowici.

 • Wystarczy zmienić myślenie, a wszystko inne pójdzie jak z płatka!
 • Nie udało się? To za kolejnym razem będzie lepiej!
 • Zasługujesz na więcej!
 • Zmień myślenie, a będziesz bogaty!
 • Drzemie w Tobie niesamowity potencjał, musisz go tylko odkryć!
 • Możesz więcej!

Na takie hasła można natknąć się podczas czytania bądź oglądania filmów motywacyjnych. Nie twierdzę, że wszystkie one są złe, lecz samo powtarzanie ich tak naprawdę niczego nie zmieni.

czlowiek

Każdy z nas został stworzony przez Boga, jest tu w jakimś celu. Sam fakt, że jesteśmy Bożym stworzeniem nadaje nam wartość. Świadomość tego, że nie ma na świecie drugiego takiego Jana Kowalskiego, o takim wzroście, o takich rysach twarzy i takim usposobieniu jest niesamowita. Zostaliśmy obdarzeni różnymi talentami, które możemy rozwijać i wykorzystywać, lecz czy sama świadomość ich coś zmieni w naszym życiu? Czy samo słuchanie wykładów motywacyjnych sprawi, że nasze życie nabierze lepszego kierunku?

 Z teorii do praktyki

Przejdźmy zatem do drugiej kwestii. Jest nią działanie. Bardzo często zapominamy o tym, że jeśli chcemy coś zmienić to musimy również wykazać się inicjatywą.

 • Nikt nie nauczy się przemawiać publicznie, siedząc w domu i czytając jedynie książki na ten temat
 • Nikt nie nawiąże wielu dobrych relacji spędzając cały dzień przy telewizorze z myślą „ale ja to jestem wyjątkowy, ktoś na pewno wyjdzie z inicjatywą – poczekam”
 • Nikt nie nauczy się nurkować jak nie wejdzie do wody

Tych przykładów może być znacznie więcej. Grunt  to uświadomić sobie to, że samym myśleniem niewiele zdziałamy. Święty Augustyn powiedział bardzo mądre słowa „Módl się, jakby wszystko zależało od Boga. Działaj, jakby wszystko zależało od ciebie”. Cytat ten bardzo mnie poruszył i staram się żyć z nim na co dzień.

Kiedyś miałam sporo książek psychologicznych. Bardzo przyjemnie się je czytało, chwilami dostawałam nawet dużą dawkę motywacji do działania, lecz ta chwila nie trwała zbyt długo. Trwałych zmian mogłam doświadczyć gdy wychodziłam ze strefy komfortu, gdy po prostu zaczynałam coś robić.

działanie

Oczywiście musimy pamiętać, że wiele razy też odczujemy rozczarowanie lub frustrację. Porażki są naturalnym elementem w procesie osiągania sukcesów. Nie ma osoby, która by ich nie doświadczyła. Więcej na temat radzenia sobie z niepowodzeniami pisałam TU. Grunt to aby być tego świadomym i konsekwentnie iść do przodu.

Podsumowując

1. Możesz osiągnąć wiele

Jesteś Bożym dziełem, nie ma drugiego takiego jak Ty. Zostałeś obdarzony jakimiś talentami i umiejętnościami. Masz predyspozycje by osiągać sukcesy – i to jest super!

2. Sama wiedza nie wystarcza

Aby coś zmienić musisz coś robić. Samo czytanie nie wystarczy. Musisz ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Niezależnie od tego czy zależy Ci na perfekcyjnym opanowaniu nowego języka, nauce żonglowania czy czegokolwiek innego. Nie bądź teoretykiem, bądź praktykiem!

Co myślicie o moich spostrzeżeniach? Zgadzacie się ze mną? Czym dla Was jest rozwój osobisty?

Zachęcam do dyskusji!

 • Świetny tekst, bo zgadzam się z Tobą w 100%. Nie wystarczy łykać książek rozwojowych, biegać na spotkania motywacyjne, słuchać guru rozwoju. Aby rzeczywiście osiągnąć korzyści, trzeba ruszyć się z kanapy i zacząć działać.

 • Ewa Dratwińska

  Dokładnie, zgadzam się z Tobą. Samo czytanie książek o rozwoju osobistym nie wystarczy. Owszem bardzo motywuje do działania, ale właśnie to dzialanie trzeba podjąć, trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu, dać coś z siebie, żeby zbierać później plony🙂

 • nicponwkuchni

  Ja traktuję takie książki i wykłady właśnie jako takiego kopa do działania, nie ma sensu samo czytanie. Trzeba zacząć działać…wiem, że łatwo się mówi 😉

 • Karolina Szamotuło-Wilk

  Bardzo fajnie napisany tekst. Przyjemnie się czyta. Swoją drogą uważam, że niezwykłe jest to jak działają te wszystkie poradniki, że człowiek kończy je czytać (czy nawet już w trakcie czytania) i odradza się na nowo. Ma w sobie tyle energii i motywacji do życia i działania, ale tylko przez chwilę. A później często dzieje się tak, że nic się z tym nie robi, ale czuje się te kilka minut szczęścia.
  Jak bardzo ludzie są podatni „na słowa” – niewiarygodne.

 • dokładnie tak jak mówisz aby coś osiągnąć trzeba działać i wyjśc ze swojej strefy komfortu, dlatego zamierzam założyć kanał youtube 🙂 a Ty co zamierzasz zrobić? http://www.adriana-style.com

 • Marta Jadzia

  Święty Augustyn powiedział bardzo mądre słowa „Módl się, jakby wszystko zależało od Boga. Działaj, jakby wszystko zależało od ciebie”. Na mnie ten cytat robi największe wrażenie – to jest prawdziwa motywacja do działania 🙂 Ja dopiero zabieram się za działanie – wiem że trochę późno ale mam nadzieję że mi się uda 🙂

 • Dokładnie masz rację, samo czytanie daje bardzo dużo, ale życia nie odmieni. Trzeba teorię wprowadzać wczyny. A to, że można wiele? Sama w to wierzę, bo większość zależy od nas samych, choć wiadomo, że nie wszystko 🙂

 • Zdecydowanie trzeba praktykować to co przeczytaliśmy inaczej czas pójdzie na marne. To samo jest z tymi ćwiczeniami w książkach, zbyt wielu ludzi je opuszcza a później się dziwi, że to nie działa. 🙂

 • Najtrudniej się zmotywować do pierwszego kroku, potem, gdy pojawią się pierwsze sukcesy to już z górki 🙂

 • Joanna Kaczmarek

  Zgadzam się całkowicie. Według modelu Princeton popartego licznymi badaniami tylko 10% naszej wiedzy pochodzi z nauki formalnej, czyli szkoły, szkoleń, książek, artykułów, itp. 20% czerpiemy od innych dzięki obserwacjom, mentoringowi i informacji zwrotnej, a aż 70% to wiedza pochodząca z praktyki, czyli doświadczania tego czego chcieliśmy się nauczyć i refleksji na temat naszych postępów. Więc praktykujemy 🙂

 • Najtrudniejszy pierwszy krok, ale warto go podjąć i czerpać satysfakcję z osiągania wyznaczonych celów i podnoszenia własnych kwalifikacji. Polecam wszystkim jako terapię dowartościowującą własne JA 🙂

 • www.kasiaekiert.pl

  o tym co swiadczy o naszym rozwoju pięknie jest napisane w książcze Insight – polecam.
  Taki bardzo prawdziwy pogląd na rozwój, dojrzały i holistyczny

 • Dokładnie -sama wiedza nie jest wystarczająca 🙂 Potrzebna jest praktyka, wiele praktyki. Mam nadzieję, że za kilka lat wiedza którą zdobędę plus praktyka uczynią mnie mistrzynią w tych dziedzinach, w których zechcę 🙂

 • Według mnie rozwój osobisty ma prowadzić nas do wewnętrznego spokoju, akceptacji siebie i samoświadomości. Dowiadując się, kim jesteśmy, jakie mamy potrzeby i co możemy dać światu, zyskujemy odwagę i harmonię, co więcej łatwiej nam sformułować i wyznaczyć cel. A to już co najmniej połowa sukcesu w drodze do szczęścia.