Relacje dla wielu z nas pełnią istotną rolę w życiu. Trudno byłoby bez nich funkcjonować. Z przyjaciółmi możemy zarówno świetnie spędzić czas, porozmawiać na ważne dla nas tematy, jak również podzielić się swoimi troskami. Kiedyś słyszałam takie powiedzenie, że podzielenie się z bliską osobą naszym szczęściem sprawia, że odczuwamy je podwójnie. Zaś porozmawianie z kimś o naszych smutkach powoduje, że czujemy go o połowę mniej. Myślę, że jest ziarenko prawdy w tym stwierdzeniu, dlatego tak bardzo pragniemy bliskich relacji z innymi.

Czy z każdym warto się przyjaźnić?

Każdy z nas jest średnią 5 najbliższych nam osób. To z kim się zadajemy ma ogromny wpływ na to kim jesteśmy. Nie jest możliwe aby przebywanie z toksycznymi osobami w żaden sposób na nas nie wpływało. Król Salomon (najmądrzejszy człowiek świata) w swoich przypowieściach pisał:

Kto obcuje z mędrcami, mądrzeje, lecz kto się brata z głupcami, temu źle się wiedzie 1

Jeśli będziemy otaczać się ambitnymi ludźmi, będziemy bardziej zdeterminowani aby dokonywać zmian w życiu. Jeśli przyjaźnimy się z pogodnymi osobami, ich radość w dużym stopniu przejdzie na nas. Jeśli nasi bliscy nieustannie narzekają również i my zaczniemy przejmować ich pesymistyczne nastawienie. Nie bez powodu słyszymy przysłowie „Z kim przystajesz takim się stajesz”.

przyjazn

Toksyczni ludzie mogą „ściągać nas na dno” nim zdążymy się obejrzeć.  Jeśli chcemy być mądrzy – przebywajmy z mądrymi osobami. Jeśli chcemy być pełni pogody ducha – spotykajmy się z radosnymi osobami. Ważne jest aby nasi bliscy byli ludźmi, którzy będą nas wciągnąć na górę, a nie na dół.

Jakich osób należy unikać?

Już wiemy jak duży wpływ mają na nas inni ludzie. Jest wiele wspaniałych cech, które przyczyniają się do udanych relacji. Ciężko zebrać je w jednym miejscu. Zamiast tego skupię się na cechach, których należy unikać. Nie sprzyjają one w budowaniu dobrej przyjaźni. Posłużę się cytatem z Przypowieści Salomona:

Tych sześć rzeczy nienawidzi Pan, a tych siedem jest dla niego obrzydliwością:

Butne oczy, kłamliwy język, ręce, które przelewają krew niewinną,

Serce, które knuje złe myśli, nogi, które śpieszą do złego,

Składanie fałszywego świadectwa, i sianie niezgody między braćmi2

Powinniśmy unikać wyniosłych osób, które uważają się za lepszych od innych. Zamiast tego szukajmy osób o przyjacielskim usposobieniu, które potrafią zauważyć nie tylko cudze słabości, lecz także i swoje, a następnie starają się z nimi walczyć. Z takimi osobami jesteśmy w stanie stworzyć głębokie więzi.

Strońmy od osób, które żyją w kłamstwie. Trudno jest zbudować przyjaźń z kimś, dla kogo oszustwo jest czymś na porządku dziennym. Ryzykujemy tym, że sami kiedyś możemy zostać okłamani przez taką osobę, a ponadto przebywanie w jej towarzystwie może sprawić, że łatwiej będzie nam przejąć takie nawyki.  Szukajmy osób które są szczere w tym co mówią i robią.

Unikajmy towarzystwa manipulatorów, którzy wykorzystują innych w celu osiągnięcia własnych korzyści. Takie osoby grają tylko do swojej bramki, nie zwracając uwagi na drugiego człowieka. Będą nam przychylni tylko wtedy kiedy będziemy im w jakiś sposób potrzebni do osiągnięcia własnych celów.

Trzymajmy się z daleka od plotkarzy. Takie osoby, które rozpowiadają wszystkim nasze poufne informacje sprawiają, że tracimy do nich zaufanie. Nigdy nie mamy pewności, że to co powiemy nie rozejdzie się dalej.

Unikajmy kłótliwych osób. Człowiek lubiący wzniecać spory nie są dobrym materiałem na przyjaciela. Takiej osobie nieustannie czegoś brakuje, chowa urazy, co nie sprzyja budowaniu zdrowych relacji.

4 filary dobrej przyjaźni

Już wiemy z jakimi osobami trudno będzie nam zbudować głębszą relację. Teraz zastanówmy się jakie są fundamenty prawdziwej przyjaźni. Przyjrzymy się kilku z nich:

  • Bycie „tu i teraz”

Wczasach popularności mediów społecznościowych łatwo nam się zatracić, sprowadzając relacje tylko do świata wirtualnego. Skupiamy się na tym aby nasz wizerunek online dobrze wypadał w oczach innych, zamiast poświęcać swój czas na bliskie relacje. Aby przyjaźń miała rację bytu, należy o nią dbać. Tzn. przeżywać z kimś swoje życie, dzielić się swoimi radościami i smutkami, być dla siebie obecnym w REALU.

 Myślmy o sobie nawzajem, jak pobudzać się do miłości i dobrych uczynków. Nie opuszczajmy wspólnych spotkań, co niektórzy mają to w zwyczaju robić, lecz dodawajmy sobie otuchy i to tym bardziej, im wyraźniej widać, że zbliża się ten Dzień. 3

przyjazn

  • Zaangażowanie

Nie da się stworzyć żadnej relacji bez zaangażowania dwóch stron. Jeśli myślimy, że wystarczy nic nie robić, a relacja sama z siebie jakoś będzie funkcjonować, to jesteśmy w błędzie! Przyjaźń jest jak roślina, jeśli ją podlewamy to rośnie i pięknieje, jeśli o tym zapominamy – usycha. Zatem gorąco zachęcam do pełnego zaangażowania się w relacje z drugą osobą.

  • Zaufanie

Trudno o dobrą przyjaźń bez wzajemnego zaufania. W tak bliskiej relacji, często rozmawia się o bardzo poufnych rzeczach. Brak zaufania sprawia, że nie możemy w pełni otworzyć się na drugą osobę przez co relacja nie jest już tak głęboka.

  • Akceptacja w połączeniu ze szczerością

Przyjaźń oznacza pełną akceptację drugiej osoby, zarówno jej dobrych jak i złych stron. To wspieranie w trudnych chwilach, przychodzenie z pomocą oraz okazywanie empatii. Szczerość, to umiejętność powiedzenia drugiej osobie, że coś jest nie tak. Jeśli nasz przyjaciel chce popełnić jakieś głupstwo, to zamiast bezgranicznie popierać go we wszystkim, powinniśmy umieć powiedzieć, że to co próbuje zrobić nie jest okej.

A Waszym zdaniem, jakie są fundamenty prawdziwej przyjaźni? Co sprawia, że przyjaźń jest na długie lata? Chętnie poznam Wasze odpowiedzi.

Trzymajcie się!

 

1 Przypowieści Salomona 13:20, Biblia Warszawska

2 Przypowieści Salomona 6:16-19, Biblia Warszawska

3 List do Hebrajczyków 10:24-25, Biblia w przekładzie Ewangelicznego Instytutu Biblijnego