Witajcie!

Mamy kalendarzowe lato, za chwilę będą wakacje. Piękna pogoda i długie wieczory napawają mnie bardzo dobrym nastrojem. Słońce sprawia, że patrzę na życie jeszcze bardziej optymistycznie niż zwykle!

Kilka tygodni temu pojawił się wpis na temat tego, dlaczego warto jest wcześnie wstawać. Możecie go znaleźć TU. Dzisiaj zdradzę Wam kilka moich patentów, które pomogą lepiej rozpocząć każdy dzień.

1. Przygotuj sobie niezbędne rzeczy dzień wcześniej

Mimo tego, że wstaję bardzo wcześnie rano i zawsze mam sporo czasu, to naszykowanie ubrań i pakowanie torby to dla mnie prawdziwa zmora! Wiele razy spóźniłam się na autobus, bo nie mogłam się zdecydować co na siebie włożyć, albo czegoś zapomniałam schować do torebki i musiałam się wracać. W porannym biegu nie zawsze łatwo jest pamiętać o wszystkich rzeczach, które będą nam danego dnia potrzebne. Wychodzę z założenia, że lepiej jest naszykować sobie wszystko wieczorem, aby rano na spokojnie zjeść śniadanie oraz wypić pyszną kawę.

PS. W czasach licealnych brałam sobie bardzo do serca tę zasadę i szykowałam sobie ubrania na kilka dni z rzędu. Nie zachęcam do aż takich skrajności, aczkolwiek było to bardzo wygodne. 😉

2. Podziękuj za 3 rzeczy z poprzedniego dnia

Miło jest rozpocząć dzień z uśmiechem na twarzy. Większość z nas zaraz po wstaniu zastanawia się jakie trudy czekają danego dnia oraz co złego może się wydarzyć. Ja zachęcam do czegoś innego. Od razu po przebudzeniu zastanów się za jakie 3 rzeczy z poprzedniego dnia możesz być wdzięczny i podziękuj za nie Bogu! Czasem ich znalezienie może sprawiać kłopot. Jeśli tak jest to warto jest dziękować nawet za takie drobne rzeczy jak np. pyszna kawa lub piękna słoneczna pogoda. Praktykowanie postawy wdzięczności sprawi, że od samego rana będziemy w pozytywnym nastroju!

3. Zjedz pożywne śniadanie i odpręż się przy kubku gorącej herbaty

Śniadanie jak to mawiają jest najważniejszym posiłkiem. Dzięki niemu mamy energię na dalszą część dnia. Sporo osób je zaniedbuje, a to błąd! Dla mnie jedzenie jest przyjemnością. Uwielbiam próbować nowe dania. Delektowanie się pysznym śniadaniem sprawia, że mam lepszy nastrój i więcej siły na cały dzień.

rozpocząć dzień

Nie muszą to być wcale nudne kanapki z wędliną. W Internecie jest sporo przepisów na różne nietypowe śniadanka. Ja ostatnio zasmakowałam się w omletach z serem mozzarellą i suszonymi pomidorami. Pomysłów jest sporo, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie.

4. Zrób listę zadań

Aby uniknąć niepotrzebnego chaosu oraz marnowania czasu, warto jest zrobić sobie podstawową listę rzeczy do zrobienia danego dnia. Najpierw zapisuję ( lub układam w głowie) zadania, które koniecznie muszę wykonać, a następnie dopisuję coś czego nie muszę, ale CHCĘ zrobić. W moim przypadku może być to napisanie wpisu na bloga, nauczenie się przyrządzania nowej potrawy bądź pójście na siłownię.

Dlaczego tylko jedna dodatkowa rzecz? W notce o postanowieniach noworocznych (link znajduje się TU) opisywałam technikę SMART. Jedną z cech dobrego celu jest to aby był realny. Osobiście zdaje sobie sprawę, że w ciągu tygodnia mając masę zadań do zrobienia, bardzo trudno jest znaleźć czas na coś dodatkowego. Postanowienie sobie zrealizowania jednego celu sprawia, że nie odczuwamy dużej presji i nie ulegniemy zniechęceniu. Jedno dodatkowe zadanie to takie minimum. Jeśli uda się więcej to super, jeśli nie to warto zrobić chociaż to 1. 😉

5. Powiedz sobie kilka miłych słów

Niektórym osobom może to się wydawać nawet absurdalne, ale słowa mają moc. To co wypowiadamy do siebie lub innych może się urzeczywistnić.

Nierozważnie mówić – to ranić jak mieczem,
a język mądrych – lekarstwem 1

Przykład, jeśli będę powtarzała sobie „ ale jestem beznadziejna, nic mi nigdy nie wychodzi”, to automatycznie częściej będę wyszukiwać sytuacji, które będą potwierdzeniem moich słów. Podobnie jest z innymi ludźmi. Jeśli słowa nasze zamiast BUDOWAĆ, będą NISZCZYĆ, to wpłynie to również na inne osoby. Zatem bardzo zachęcam do powiedzenia sobie kilku miłych słów przed wyjściem z domu. Z pewnością wpłynie to na dobre samopoczucie!

To były moje patenty na dobre rozpoczęcie dnia. Teraz chciałabym dowiedzieć się jakie są Wasze. Co sprawia że Wasz dzień rozpocznie się wyjątkowo? Czekam na Wasze komentarze.

Trzymajcie się, dobrego dnia!

 

1 Prz 12:18, Biblia Tysiąclecia