Witajcie! Gorące lato daje się we znaki, szczególnie w mieście. Wielu z nas codziennie musi chodzić do pracy, przez co nie ma możliwości by spędzić te najgorętsze dni nad wodą. Z jednej strony lepiej jak jest ciepło niż zimno, zaś z drugiej strony wysokie temperatury mogą nie być zbyt komfortowe. Dzisiaj przedstawię Wam kilka sposobów na przetrwanie takich upałów.

 1. Odpowiednie przygotowanie mieszkania

Nie każdy ma klimatyzacje, przez co ochłodzenie mieszkania może być dla wielu nie lada wyzwaniem. Mam na to sprawdzony sposób. Polecam aby przed wyjściem z domu zamknąć wszystkie okna oraz zasłonić je roletami, żaluzjami, zasłonami lub czymkolwiek innym. To sprawi, że ciepłe powietrze nie będzie miało wstępu do mieszkania i po powrocie z pracy będzie można cieszyć się chłodem. Zostawienie uchylonego balkonu lub okien nie spowoduje, że chłodniej się zrobi w domu, a wręcz przeciwnie.

 2. Przenośny ręczny wentylator

Osobiście jeszcze nie miałam okazji czegoś takiego spróbować, ale widziałam, że sporo osób to praktykuje. Na rynku dostępnych jest sporo przenośnych wentylatorów, które możemy ładować przez USB. Jest to przydatne urządzenie, kiedy stoimy np. na nasłonecznionym przystanku. Taki wiatraczek wygląda mniej więcej tak:

Sama będę musiała niedługo go wypróbować.

 3. Picie dużej ilości płynów

W tak gorące dni, bardzo łatwo o odwodnienie organizmu. Nie możemy do tego dopuścić. Polecam picie dużej ilości wody mineralnej. Jeśli ktoś nie lubi pić samej wody, to można zrobić prostą lemoniadę.

Składniki:

 • szklanka wody
 • kilka kostek lodu
 • plaster cytryny
 • kilka listków mięty

upalne dni

Strońmy od napojów wysoko słodzonych oraz gazowanych. Spowodują one, że jeszcze bardziej będzie chciało nam się pić.

 4. Coś dobrego do jedzenia

W tak gorące dni, świetnie sprawdza się zjedzenie czegoś orzeźwiającego np. arbuza bądź melona. Teraz można spotkać je w prawie każdym supermarkecie lub warzywniaku. Lato to sezon na takie owoce. Możemy zjeść je osobno, lub zrobić pyszny lodowy deser.

Składniki:

 • pół arbuza
 • ok. 300g winogron
 • 3 banany
 • puszka ananasa
 • 2 jabłka
 • pudełko lodów śmietankowych bądź tiramisu.
 • bita śmietana

Wszystkie owoce starannie myjemy. Jabłka oraz banany obieramy, a miąższ arbuza oddzielamy od skórki. Wyżej wymienione owoce kroimy w kosteczkę, a następnie dodajemy winogrona i dokładnie mieszamy. Wkładamy porcję do miseczki, do której dodajemy gałkę bądź 2 gałki lodów. Na wierzch możemy dać odrobinę bitej śmietany. Smacznego!

 5. Odpowiednie nakrycie głowy, okulary i kremy z filtrem

Bardzo ważne jest aby chronić się przed negatywnymi skutkami słońca. Niestosowanie odpowiednich kremów z filtrem może skutkować poparzeniami, zaś brak nakrycia głowy może doprowadzić do udaru. Gorąco zachęcam, do noszenia kapeluszy ( jestem ich ogromną fanką!!!) lub czapek z daszkiem.

upalne dni

To były moje sposoby na przetrwanie upału. A jakie są Wasze?