Witajcie!

Dzisiaj rozpoczynam nową serię postów pt. „Sekrety udanego życia prosto z Biblii”. Będą tutaj wpisy z przemyśleniami zainspirowane Księgą Przypowieści Salomona oraz kilkoma innymi. Poprzednią notkę mocno nawiązującą do poruszanej w dzisiejszym poście serii możecie znaleźć TU. Dzisiaj zajmiemy się podstawowym prawem, które wpływa na nasze życie.  Jesteście ciekawi o czym mowa? To zaczynamy!

Czym jest Prawo Przyczyny i Skutku?

Prawo Przyczyny i Skutku, najprościej mówiąc, wskazuje na konsekwencje naszych działań. To co obecnie robimy, jakie podejmujemy decyzje, jak dbamy o relacje, będzie miało swoje skutki w przyszłości. Jeśli będziemy świadomi istnienia tej zależności, możemy wykorzystać ją na naszą korzyść. W przeciwnym razie prawo to i tak będzie działać, niezależnie czy tego chcemy czy nie.

Biblia w wielu miejscach opisuje to zagadnienie, które tam z kolei nazywane jest prawem siania i zbierania.

Nie łudźcie się: Bóg nie dozwoli z siebie szydzić. A co człowiek sieje, to i żąć będzie: kto sieje w ciele swoim, jako plon ciała zbierze zagładę; kto sieje w duchu, jako plon ducha zbierze życie wieczne 1

 Chcąc zasadzić roślinkę, warto znać podstawowe zasady jej pielęgnacji. Na początku będą to ziarenka, które potrzebują wody i światła. Jeśli im tego dostarczymy, po jakimś czasie wyrośnie piękny kwiat. Jeśli to zaniedbamy i będziemy je sporadycznie podlewać, to nie rozkwitnie i uschnie.

Tak bowiem jest: kto skąpo sieje, ten skąpo i zbiera, kto zaś hojnie sieje, ten hojnie też zbierać będzie 2

Tak samo jest w naszym życiu. Dbanie o relacje, sprawi, że będą one głębsze i bardziej wartościowe. Zapominanie o bliskich osobach, brak kontaktu z nimi spowoduje stopniowe ochładzania więzi.

Codzienne czytanie wartościowych treści wpłynie na wielkość naszej wiedzy w przyszłości. Jeśli każdego dnia będziemy karmić swój umysł bezwartościowymi filmikami, a jedynym naszym hobby będzie Facebook i seriale, to nie powinno nas dziwić, że stoimy w miejscu i nasza wiedza nie rozwija się. (nie potępiam social mediów, ale trzeba znać umiar w korzystaniu z nich i ustawić właściwe priorytety).

udane życie

Jeśli nie dbamy odpowiednio o finanse, a na słowo „oszczędzanie” zaczyna nas boleć głowa, nie dziwmy się zatem, jak pod koniec miesiąca będziemy kompletnie bez pieniędzy. Ciekawe dlaczego?

Bardzo często może nam się wydawać, że w wielu sytuacjach to prawo nie działa. No bo przecież, nikt jeszcze nas nie przyłapał na oszustwie, albo kradzieży, lecz czy to oznacza, że nie poniesiemy za to żadnych konsekwencji? Wprawdzie kilka razy ktoś mógł nie zauważyć, że coś sobie przywłaszczyliśmy, lecz za którymś z kolei, zorientuje się i skutki będą ogromne.

To tak samo jak zapalenie jednego papierosa nie spowoduje od razu raka. Może nam się wydawać, że to ściema i skoro dobrze czujemy się paląc, to nie ma podstaw do obaw. A co jeśli przyjdzie ten dzień, w którym okaże się, że wyniki naszych badań nie są najlepsze i jesteśmy poważnie chorzy? Nie będziemy mogli cofnąć się w czasie aby zmienić nasze działania. Trzeba będzie ponieść konsekwencje.

Innym przykładem jest wejście w związek z niewłaściwą osobą. Możemy być tego świadomi, że nie jest to dobry pomysł, lecz myślimy „jakoś to będzie”. Po pewnym czasie jesteśmy przekonani, że na pewno nie była to odpowiednia decyzja, ale czasu nie cofniemy. Wiemy jedynie, że zranienie uczuć każdej osoby byłyby mniejsze jeśli nie wchodziliby w ten związek.

Wpływ lenistwa na nasze życie

Pisząc o Prawie Przyczyny i Skutku, nie mogłam nie wspomnieć o lenistwie. I na ten temat Biblia sporo mówi.

Do mrówki się udaj, leniwcze,
patrz na jej drogi – bądź mądry:
nie znajdziesz u niej zwierzchnika
ni stróża żadnego, ni pana, a w lecie gromadzi swą żywność
i zbiera swój pokarm we żniwa.

Jak długo, leniwcze, chcesz leżeć?
A kiedyż ze snu powstaniesz?
Trochę snu i trochę drzemania,
trochę założenia rąk, aby zasnąć:
a przyjdzie na ciebie nędza jak włóczęga
i niedostatek – jak biedak żebrzący 3

Jedna mrówka nie jest w stanie od razu niczego zbudować. Posiada wewnętrzną motywację do pracy i wie, że musi wykonywać krok po kroku, aby osiągnąć cel. Tu przyszła mi na myśl technika małych kroczków, więcej o niej pisałam TU.

udane życie

Lenistwo to nie jest dobra cecha. Przez całe życie z nim walczyłam i nadal walczę. Najczęściej uaktywniało się wtedy, gdy miałam uczyć się do egzaminu. Potrafiłam zrobić wszystko żeby tylko nie uczyć się.

Leniwy mówi: «Lwica na drodze,
lew jest na miejscach otwartych».  Kręcą się drzwi na zawiasach,
a człowiek leniwy na łóżku.
Wyciągnął leniwy swą rękę do misy,
trudno mu ją do ust doprowadzić 4

Kiedyś  lenistwo bardzo często gościło w moim życiu. Szczególnie w dni, kiedy nie spotykałam się z nikim i miałam nadmiar wolnego czasu. Moim ulubionym zajęciem było wówczas nieustanne przeglądanie Facebooka i oglądanie śmiesznych filmików na YouTubie. Nawet nie jestem w stanie zliczyć ile godzin na to straciłam. Teraz wiem, że zmarnowałam mnóstwo cennego czasu, który mogłam wykorzystać na zdobywanie wiedzy lub rozwijanie pasji.

Jak widzimy i w moim przypadku wystąpiło Prawo Przyczyny i Skutku.

Praktyczne zastosowanie Prawa Przyczyny i Skutku

Znajomość Prawa Przyczyny i Skutku może pozytywnie wpłynąć na nasze życie, pod warunkiem, że będziemy umieli z tego właściwie korzystać.

Henry Cloud w swojej książce „Reguły sukcesu” opisuje technikę pt. „wyświetl film”. Ma ona na celu zastanowienie się jakie skutki będzie miało podjęte przez nas działanie. To wybieganie w przyszłość i szukanie wszystkich możliwych scenariuszów, nie tylko podczas wielkich decyzji, ale także tych małych. Ludzie znający tę zasadę, mają świadomość, że każde zachowanie jest ogniwem w łańcuchu, który tworzy późniejszy cel.

Każda rzecz, którą robisz jest tylko jedną ze scen filmu. Żeby zrozumieć dane działanie, musisz je rozpatrywać w kontekście końca filmu. Dopiero, gdy obejrzysz film w całości, możesz zdecydować, czy rzeczywiście chcesz, aby konkretna rzecz weszła do filmu, którym jest twoje życie 5

To od nas zależy jak wykorzystamy znajomość tego prawa. Czy jego działanie będzie na naszą korzyść, czy też nie.

A czy Wy macie jakieś doświadczenia związane z Prawem Przyczyny i Skutku?

 

1 Biblia Tysiąclecia, List do Galacjan 6:7-8

2 Biblia Tysiąclecia, 2 List do Koryntian 9:6

3 Prz 6: 6-11

4 Prz 26:13-15

5 Henry Cloud Reguły sukcesu”