Powszechnie uważa się, że edukacja jest bardzo ważna. Nieustannie możemy usłyszeć zdania:

 „Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz” „Wyższe wykształcenie zapewni ci świetną pracę”

Wszyscy wokół powtarzają, że chodzenie do szkoły i zdobywanie świetnych stopni, zagwarantuje dobrą przyszłość. Trzeba od samego początku być pilnym uczniem, chłonąć wiedzę, którą nam przekazują, ponieważ to jest najlepsza recepta na sukces. Czy aby na pewno?

Szkoła uczy nas bardzo wielu rzeczy. Ma to na celu zapewnienie dziecku wiedzy ogólnej. Tak to wygląda w teorii. Obserwując siebie oraz innych doszłam do wniosku, że 90% rzeczy, których jesteśmy zmuszeni uczyć się, jest zupełnie nieprzydatne.

przydatne umiejętności

Nie przypominam sobie, abym potrzebowała informacji takich jak : czym jest pokryte ciało bezkręgowców lub jak rozmnażają się skorupiaki. Mam wrażenie, że program edukacji nie jest odpowiednio przystosowany do potrzeb dzisiejszych czasów. Sporo osób kończy liceum z wiedzą ogólną. Czyli tak naprawdę mają pojęcie o wszystkim i o niczym. Jeśli w międzyczasie ktoś dokształcał się samemu, to nie jest jeszcze tak źle. W przeciwnym razie będzie musiał zmierzyć się z szarą rzeczywistością.

Poniżej znajdziecie listę umiejętności, które warto posiadać, a których szkoła nie uczy.

1. Podstawy psychologii

Znajomość podstaw psychologii jest kluczową umiejętnością, która pomaga nam funkcjonować w dzisiejszym świecie. W szkole prezentowana jest znikoma wiedza z tego zakresu. Bardzo wielu ludzie nie potrafi współpracować, nie mówiąc już o rozwiązywaniu konfliktów. Każdy z nas na co dzień przebywa w środowisku, w którym otaczają go ludzie. Podstawowa znajomość psychologii zwiększa horyzonty myślowe oraz pozwala lepiej zrozumieć uczucia i motywacje innych. Odkąd zaczęłam poznawać tę dziedzinę, widzę ogromne zmiany w moim postrzeganiu rzeczywistości.

2. Posiadanie własnego zdania

Chodząc do szkoły, nie uczymy się samodzielnie myśleć. Receptą na zdobycie świetnych ocen, jest wbicie się w klucz odpowiedzi. Jeśli nasz tok myślenia będzie zgadzał się z tym, co nauczyciel chciałby nam przekazać, jesteśmy na wygranej pozycji. W przeciwnym razie będziemy musieli zadowolić się miernymi ocenami albo zaniechać swojego myślenia.

przydatne umiejętności

W szkole nie nauczymy się również kreatywnego rozwiązywania problemów. Będziemy powtarzać stare, dobrze znane mechanizmy, zamiast tworzyć nowe innowacyjne rozwiązania. Jesteśmy skazani na chodzenie za tłumem, zamiast realizować swoje pomysły. Dlaczego jesteśmy skazani? Dlatego, że przez kilkanaście lat byliśmy uczeni, że wychylanie się za szereg jest czymś złym. Mając w głowie przeświadczenie, że nie jest to odpowiednie, trudno będzie robić coś po swojemu. Nie twierdzę, że jest to absolutnie niemożliwe. Uczę się tego każdego dnia, z coraz lepszymi efektami, ale wiem ile wysiłku to wymaga. Więcej na temat chodzenia za tłumem, pisałam TU.

3. Autoprezentacja

Kolejną rzeczą, o której muszę wspomnieć, jest umiejętność autoprezentacji. Jak wiadomo, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie wystarczy, dosłownie kilka sekund. Już w tak krótkim czasie jesteśmy w stanie wyrobić sobie o kimś opinię. Mając tę świadomość, warto jest posiadać zdolność własnej autoprezentacji. To przydatna umiejętność, w szczególności na rozmowach kwalifikacyjnych oraz w sytuacjach, w których będziemy musieli pokazać to co potrafimy. Na nic się zdadzą inne umiejętności, jeśli nie będziemy umieli ich „sprzedać”. Więcej na temat pierwszego wrażenia pisałam TU

4. Znajomość języków obcych

W dzisiejszym świecie umiejętność władania językiem obcym to podstawa. Bez tego ani rusz. Wszyscy doskonale o tym wiemy, ale nie zawsze coś robimy, aby poprawić swoje umiejętności. Myślę, że nie powiem niczego odkrywczego jak to, że w szkole nie jesteśmy w stanie dobrze nauczyć się języka obcego. Sposoby, które nam proponują zwyczajnie nie działają. Nie staniemy się poliglotami wkuwając listę słówek oraz w kółko powtarzając gramatykę. Aby świetnie mówić w obcym języku należy otaczać się ludźmi, którzy nim władają, powinniśmy oglądać obcojęzyczne filmy, czytać książki. Tylko tak będziemy w stanie najlepiej przyswoić nową wiedzę.

5. Znajomość podstaw ekonomii i finansów

Na pewno nikogo nie zaskoczę tu stwierdzeniem, że posiadanie wiedzy z zakresu finansów jest wręcz obowiązkowe. Odpowiednie zarządzanie własnym budżetem przyczyni się do stabilizacji finansowej, zaś bagatelizowanie tej dziedziny może mieć negatywne skutki. W szkole brakuje zajęć, na których nauczymy się tego, jakie są praktyczne sposoby oszczędzania (myślę nad wpisem na ten temat), albo jak wypełnić PIT. Wielu ludzi na samą myśl o rozliczeniu podatkowym ogarnia strach.

przydatne umiejętności

Myślę, że posiadanie takiej wiedzy, zapewni każdemu większy komfort psychiczny i spowoduje, że np. wybór odpowiedniego konta bankowego nie będzie już dla nikogo problemem.

6. Znajomość chemii w żywności

Od niedawna staram się zdrowo odżywiać. Początkowo przestałam jadać na mieście (przy okazji zaoszczędziłam na tym mnóstwo pieniędzy), następnie zaczęłam stopniowo eliminować cukier (nie całkowicie – wszystko ma swój umiar). Obecnie bardzo rzadko zdarza mi się kupować gotowe jedzenie, a jeśli już mam na to ochotę to dokładnie sprawdzam wszystkie składniki produktu. Bardzo niewiele nazw jesteśmy w stanie właściwie rozszyfrować, sporo z nich to dla nas czarna magia. W końcu, czym jest ten cały syrop glukozowo-fruktozowy?!

To jak się odżywiamy, ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia w przyszłości. Jeśli będziemy świadomie układać nasz jadłospis, będzie to z korzyścią dla nas samych. Warto zatem znać podstawowe informacje na temat chemii zawartej w żywności. Tego powinni uczyć w szkołach, ponieważ wiedza z tego zakresu będzie bardzo użyteczna w życiu codziennym.

Podsumowanie

Jest wiele przydatnych umiejętności, które warto posiadać. Niestety nie żyjemy w idealnym świecie i nie wszystkiego możemy nauczyć się w szkole. Dlatego warto zastanowić się, czy poprzestaniemy na tym co nam oferuje system edukacji, czy też będziemy rozwijać się  i zdobywać coraz to nową wiedzę. Wybór należy do nas.

Ciekawa jestem czy zgadzacie się ze mną. Jakie macie zdanie na temat pozyskiwania praktycznej wiedzy w szkołach? Czy rzeczywiście jest to nieosiągalne?