Witajcie!

Połowa lata już za nami. Wszystko co dobre, szybko się kończy. Warto zatem odpowiednio wykorzystać ostatnie piękne chwile wakacji, zanim przyjdzie jesień. To świetny czas aby nadrobić książkowe zaległości. Kilka miesięcy temu, pojawił się wpis Książka, którą musisz przeczytać, opisałam w nim jedną z najbardziej wartościowych pozycji, z jaką miałam okazję się zapoznać. Dzisiaj będzie kontynuacja. Przedstawię Wam książkę, do której często wracam, a która bardzo zmieniła moje podejście do życia. Zatem, zaczynamy!

Książka, którą musisz przeczytać, to…

„Sztuka mówienia nie” autorstwa Henry’ego Clouda i Johna Townsenda jest świetnym podręcznikiem asertywności.

ksiazka

Czytając ją, bardzo łatwo można odnieść wrażenie, że sporo ludzi nie widzi różnicy między byciem miłym, a byciem wykorzystywanym. Występuje tu bardzo cienka granica, którą łatwo przeskoczyć. W codziennym życiu, możemy zaobserwować 4 postawy:

Postawa uległa

Charakteryzuje się brakiem umiejętności wyrażania własnego zadania. To bycie przesadnie miłym z nadzieją, że inni w jakiś sposób nam się odwdzięczą. Osoby uległe bardzo często próbują zasłużyć sobie na sympatie innych, poprzez zgadzanie się na wszystkie prośby i zaniedbywanie swoich potrzeb. Boją się, że odmawiając innym wyjdą na samolubnych egoistów.

Postawa agresywna

Charakteryzuje się brakiem szacunku dla drugiej osoby. To MOJE zdanie jest najważniejsze, wszystko musi iść po MOJEJ myśli.  Osoba agresywna nie potrafi poradzić sobie z odmową, nie szanuje zdania i potrzeb innych.

Postawa manipulująca  

Charakteryzuje się uciekaniem do różnych sztuczek, w celu osiągnięcia własnych korzyści. Manipulator nie ma czystych intencji, zależy mu jedynie na swoim samopoczuciu. Nie może powiedzieć wprost czego oczekuje od drugiej osoby. Z góry zakłada, że jedynym sposobem na uzyskanie czegoś są specjalne techniki, np. wzbudzenie poczucia winy.

Postawa asertywna 

Charakteryzuje się szczerością wobec drugiej osoby. Osoba asertywna potrafi we właściwy sposób wyrażać swoje potrzeby, jak również zwracać uwagę na uczucia innych.

Autorzy książki starają się ukazać wyżej wymienione postawy w różnych dziedzinach życia. Opisują praktyczne, codzienne sytuacje, z którymi nie jedna osoba będzie musiała się zmierzyć. Zakładają, że jednym z kluczy do szczęśliwego życia, jest odpowiednie ustanowienie granic (czegoś, co nas oddziela od innych). Przykładem takich granic może być:

  • dystans fizyczny
  • czas, którym dysponujemy
  • nasze przekonania
  • wartości

Autorzy ukazują jak mocno dzieciństwo wpływa na posiadanie granic oraz w jaki sposób możemy zbudować je na nowo (jeśli jeszcze ich nie posiadamy)

Po przeczytaniu Sztuki mówienia nie, dużo łatwiej było mi zauważyć różne manipulacje. Zarówno podczas zakupów jak również podczas kontaktów z bliskimi.. To pierwsza, a zarazem najważniejsza książka na temat asertywności, jaką miałam okazję przeczytać. Gorąco zachęcam do zapoznania się z nią!

A Wy, słyszeliście o tej książce? Macie jakąś swoją ulubioną, którą polecilibyście każdemu?