Z kłamstwem mamy do czynienia na co dzień. Żyjemy w świecie, w którym aż roi się od nieprawdy. Ludzie oszukują z rozmaitych powodów. Niektórzy kłamią, aby nie ponieść konsekwencji za swoje czyny. Na przykład, jeśli ktoś ukradł swojemu koledze 50 zł, aby nie stracić dobrej opinii w jego oczach zacznie się tego wypierać.

Innym powodem kłamstwa może być chęć osiągnięcia jakiejś korzyści. Przykładowo, na rozmowie kwalifikacyjnej, zataimy kilka informacji lub przekoloryzujemy trochę rzeczywistość i dodamy sobie umiejętności, których w rzeczywistości nie mamy.

Ludzie często mają problem ze szczerością, ponieważ nie chcą urazić drugiej osoby. Na przykład, nie powiedzą prawdy koleżance, że w nowej bluzce nie jest jej do twarzy. Obawiają się, że sprawią jej przykrość i zamiast tego nie wyrażają szczerze swoich opinii.

Jak widzimy powodów kłamstwa może być naprawdę sporo i nie jesteśmy w stanie wymienić ich wszystkich tutaj. Ostatnio zaczęłam zastanawiać się nad tym jak można sprawdzić, czy ktoś jest z nami naprawdę szczery. Zazwyczaj robiłam to intuicyjnie, lecz jak to w życiu bywa, czasem intuicja zawodzi. Postanowiłam poszukać innych punktów, na podstawie, których można zdemaskować kłamcę.

Jak wykryć kłamstwo?

Zanim Wam je przedstawię, chciałabym zaznaczyć jedną rzecz. Nigdy nie mamy 100% pewności, że ktoś nas oszukuje. Nawet jeśli większość tych sygnałów zauważamy, to warto jednak zachować ostrożność. Zarzucając komuś kłamstwo na podstawie swoich obserwacji, możemy mocno zranić daną osobę i zniszczyć łączące nas z nią relacje (a co jeśli jednak mówiła prawdę?).

Polecam aby czytać je trochę z przymrużeniem oka i jeśli coś zacznie nas niepokoić, to po prostu zachować czujność. W przeciwnym razie nie zachęcam do dalszego czytania tego wpisu!

Teraz możemy przejść do kolejnej części.

1. Unikanie bądź nadmierny kontakt wzrokowy

Bardzo często wydaje nam się, że oszust unika patrzenia nam prosto w oczy. Może to wynikać, ze strachu przed konfrontacją z drugą osobą, gdyż stres i zdenerwowanie z powodu kłamstwa, nie pozwalają na dłuższe patrzenie w oczy rozmówcy.

Jest też druga strona medalu. Osoby, które są „wprawione” w oszukiwaniu innych, mogą celowo utrzymywać dłuższy kontakt wzrokowy, aby wzbudzić pozory prawdomówności i ostudzić czujność rozmówcy.

wykryć kłamstwo

2. Bezruch górnej części ciała

Jedną z możliwych oznak kłamania jest chwilowe zesztywnienie górnej części ciała. Na przykład, jeśli zadamy komuś pytanie „czy to Ty zabrałeś moje pieniądze”? Osoba, która ma coś na sumieniu, może przez chwilę być zdezorientowana (objawi się to bezruchem górnej części ciała), a następnie rozpocznie swoją obronę „Ja?! W życiu Ci nie ukradłem pieniędzy, jak możesz mnie podejrzewać?!”

3. Częściowe zakrycie twarzy rękami

Niespokojne ruchy rąk w okolicach twarzy mogą oznaczać, że ktoś mija się z prawdą. Zakrycie twarzy (ust, dotykanie policzka) może świadczyć o nerwowości oraz o chęci stworzenia dystansu. (ale nie musi)

4. Niespokojne ruchy nóg

Nogi to część ciała, którą najtrudniej jest kontrolować. Wprawdzie można celowo utrzymywać długi kontakt wzrokowy, pracować nad dobrą mową ciała, to jednak w tym przypadku nie jest to już takie proste.

Kłamca bardzo często ustawia swoje stopy w kierunku wyjścia (chęć ucieczki z danej sytuacji), a ponadto niespokojne ruchy mogą świadczyć o nerwowości.

5. Brak synchronizacji ruchów ciała

Bardzo często zdarza się, że kłamca nie potrafi kontrolować mowy ciała. W tym przypadku może coś negować, przy czym kiwać głową jakby mówił twierdząco bądź odwrotnie.

6. Jąkanie się, nerwowość

W dużej mierze oznaczać strach i obawy przed wyjściem kłamstwa na jaw. Jeśli ktoś zachowuje się niespokojnie, może nam się zaświecić czerwona lampka. Warto jednak pamiętać, że niektórzy z reguły są nerwowi w stresujących sytuacjach, albo podczas spotkań z nowymi ludźmi, należy więc wziąć to pod uwagę!

wykryć klamstwo

7. Odwrócenie uwagi od zadanego pytania

Na przykład:

– Czy wziąłeś może moje 50 zł z torebki?

– Jak możesz mnie o takie rzeczy podejrzewać? Masz mnie za złodzieja? Przykro mi, że tak bliska osoba nie ma do mnie zaufania

Podobnie jak w innych punktach, może być to sygnał kłamstwa, ale nie musi. Są osoby, które reagują w podobny sposób, mimo, iż w ich postępowaniu nie ma nic nieprawidłowego.

8. Mieszanie czasów gramatycznych

Ktoś zapytany o to, co robił w sobotę o godzinie 19, może zacząć odpowiadać historię w czasie przeszłym, a kończyć ją w czasie teraźniejszym. Na przykład:

„W piątek po pracy poszłam do galerii na zakupy, weszłam do H&M, lecz nie było nic interesującego, więc zaczęłam szukać innych sklepów. Nagle patrzę i widzę Gośkę z Twoim chłopakiem Bartkiem!”

Czas teraźniejszy może zakładać, że historie tworzymy w trakcie jej mówienia.

9. Częste użycie zwrotów usprawiedliwiających

Zwroty takie jak:

– musisz mi uwierzyć

– zapewniam Cię

– gwarantuję Ci, że…

Mają one na celu przekonanie rozmówcy do własnej niewinności. (znane stare przysłowie mówi „tylko winny się tłumaczy” 😉 )

10. Dystansowanie się poprzez używanie zaimków

Osoby mające coś na sumieniu, bardzo często korzystają z zaimków, zamiast stosować bezpośrednie zwroty.

Zamiast  „nie ukradłam Ci 50 zł z torebki” powiedzą „nie zrobiłam tego”

Zamiast  „w piątek wieczór nie widziałem się z Gośką!”, powiedzą  „w piątek wieczór nie widziałem się z nią”

To było 10 sygnałów, które w jakimś stopniu mogą nam dać informacje na temat szczerości drugiej osoby. Warto pamiętać, że nie muszą one być w 100% miarodajne. Kiedy wyłapiemy kilka z nich, nie zakładajmy od razu, że osoba z którą rozmawiamy kłamie. Bądźmy po prostu ostrożni, jeśli ktoś mija się z prawdą, prędzej czy później wyjdzie to na jaw.

Często zdarzyło się Wam przyłapać kogoś na kłamstwie? Macie swoje sposoby na rozszyfrowanie szczerości innych?