Zanim odpowiem Ci na wszystkie pytania…

Zatrzymaj się na chwilę i zastanów się, z kim najchętniej spędzasz swój czas? Jakie cechy ma ta osoba? Czy jest coś co mogłabyś w niej zmienić? Jeśli w Twoim otoczeniu nie ma nikogo takiego, to puść wodze fantazji i pomyśl kim byłby ten ktoś, z kim spędzał/abyś swoje wolne popołudnia?

Myślę, że to nie trudne zadanie. Bardzo często mamy jakieś oczekiwania wobec innych ludzi. Pragniemy aby każdy, kogo spotkamy na swojej drodze był dla nas życzliwy, uprzejmy, uczciwy, lojalny, szczery, pomocny, uśmiechnięty, radosny, chętny do rozmowy, zainteresowany naszymi sprawami. To tylko niektóre z cech, które ten ktoś powinien posiadać, a przecież jest ich znacznie więcej.

Czy ja wymagam zbyt wiele?

Niestety z biegiem czasu, okazuje się, że nie jest łatwo spotkać ludzi, którzy posiadaliby wszystkie wyżej wymienione atrybuty. Ba, trudno o osoby, które spełniają chociaż połowę z nich. Przecież każdy z nas czasem zawodzi, na próżno szukać idealnych ludzi. Czy to oznacza, że powinniśmy zaniechać bliższych relacji skoro wszyscy w pewien sposób zawodzą?

Absolutnie nie! Chcąc nie chcąc, bardzo trudno jest pozbyć się oczekiwań wobec innych. Każdy z nas marzy o dobrych i wartościowych relacjach. W końcu dla wielu osób są one znaczącym czynnikiem determinującym szczęście. Jaki zatem jest sposób na udane relacje z ludźmi?

udane relacje

W tym tekście nie dowiesz się jak trafiać na właściwe osoby, ani jak sprawić by zaczęły one spełniać nasze oczekiwania. Chcę Cię zachęcić do czegoś zupełnie innego. Skoro już wiesz jakie cechy posiadałaby osoba, z którą chętnie się zaprzyjaźnisz, to…

Bądź osobą, która…

  • Bądź osobą, której inni mogą zaufać
  • Bądź osobą, która będzie interesować się problemami innych
  • Bądź osobą, która jest uczciwa i lojalna nawet jeśli nie zawsze będzie to łatwe
  • Bądź osobą, która jest szczera, mimo, że prawda nie zawsze jest wygodna i czasem boli
  • Bądź osobą życzliwą dla innych
  • Bądź osobą, która potrafi wybaczyć, mimo że czasem będzie naprawdę trudno
  • Bądź osobą, która wyjdzie z inicjatywą do zawierania nowych znajomości

Po prostu bądź osobą, z którą chciał/abyś się zaprzyjaźnić.

Wszystko zatem, co byście chcieli, aby wam ludzie czynili, to i wy im czyńcie. Mt 7:12

Prosta zasada, a tak wiele zmienia. Łatwo jest patrzeć na kogoś pod kątem korzyści jakie otrzymamy od tej osoby. O wiele trudniej jest spojrzeć na siebie.

  • Jak możemy oczekiwać, że ktoś będzie wobec nas szczery jeśli sami nie jesteśmy?
  • Jak możemy oczekiwać, że ktoś nieustannie będzie wychodził do nas z inicjatywą, jeśli sami nie potrafimy jej wykazać?
  • Dlaczego oczekujemy, że ktoś będzie wobec nas fair, skoro sami nie potrafimy popisać się uczciwością wobec tej osoby?

udane relacje

Ciężko jest zmienić innych ludzi, bardzo często jest to wręcz niewykonalne. Zamiast próbować zmienić cały świat wokół, zacznij od siebie. Tak jak chcesz aby inni zachowywali się względem Ciebie, w taki sposób sam się zachowuj. Nie gwarantuję Ci, że po wprowadzeniu tych zasad, cały świat wokół się zmieni i nagle wszyscy odwdzięczą się tym samym. Niczego tak naprawdę nie możemy być pewni, nawet tego, że jutrzejszy dzień nastąpi. Wiem tyle, że pierwszym krokiem do jakiejkolwiek zmiany, jest zaczęcie od siebie.

Podsumowując, traktuj innych tak jak sam chcesz być przez nich traktowany/a! 🙂

A Wy, macie sporo oczekiwań wobec innych? Jakie macie recepty na udane relacje z innymi?

Trzymajcie się!